Linkek a témában:
A hódító Rubik kocka
A Rubik kocka megbabonázta a világot. Sokan a retró tárgyak közé sorolják, ma is reneszánszát éli a híres játék. Utána jártunk, hogyan kezdődött az őrület.
Rubik Ernő eredetileg a térbeli mozgásokat akarta valamivel szemléltetni. A probléma az volt, hogyan tudná mind a három tengelye körül elforgathatóvá tenni a modellt. Először gumigyűrűkkel, majd mágnesekkel próbálkozott, végül rájött, olyan alakúra kell a kockákat kifaragni, hogy azok alakjuknál fogva tartsák össze magukat.
Rubik Kocka Art
Bűvős kocka mint az utcai művészet kelléke
Mindig is tetszettek Rubik Ernő érdekes játékai. Szeritnem minden magyar ismeri, hallott már róla, játszott vele. Na jó akkor szűkítve a kört, akkor azok akik a kommunizmusban éltek :-). 74 es születésű Rubik Kocka hatalmas világsiker lett. Rengeteg versenyt rendeztek már belőle és rengeteg rekordot lehet megdönteni.
Rubikscubism
Bűvős-kockák térbeli ábrázolásai
Rubik Ernő találmánya, a Rubik-kocka 300 millió példányban kelt el, s ezzel minden idők egyik legsikeresebb játékának számít. Kismillió változata közül a már nem új keletű, mégis magával ragadó Rubikkubizmus mozaikjai keltették fel a figyelmemet, melyet egy bizonyos Invader nevű emberi lény készít. Ez a bizonyos Invader 1998-ban futott be, amikor elárasztotta Párizst a klasszikus Space Invaders videojáték figuráinak mozaikjaival, majd ennek sikerén felbuzdulva további 35 várost fertőzött meg képeivel, köztük Londont, New Yorkot, Melbourne-t és Tokiót. Maga sem gondolta volna, hogy végül a londoni Lazerides galériában árulják majd műveit, más híres utcai művészek alkotásaival együtt. A Rubikcubism szót is ő alkotta, bár a fordítás nem teljesen helyes, hiszen a kubizmus szót a cubes, azaz kockákra vezeti le, ráadásul inkább nevezhetjük pop-artnak mintsem kubizmusnak a műveit. Egy kis számítógépes előtervezés után többek között olyan ikonikus alkotásokat dolgozott fel, mint Andy Warhol Cambell levese, Jack Nicholson gyilkos tekintete a Ragyogásában vagy éppen Leonardo da Vinci Mona Lisája.